Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ КАФЕДРИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА СПОРТУ


Кафедра фізичного виховання.jpgРішенням уряду України, з 1 вересня 1929 року, в ВУЗах було введено обов’язкове фізичне виховання, як навчальний предмет, і в цьому ж році була заснована кафедра фізичного виховання та спорту.

Першим завідуючим кафедрою фізвиховання був затверджений Євген Георгійович Маяцький, який мав досвід роботи в одному з Московських військових навчальних закладів. За час його завідування кафедрою (1929-1945 рр. з перервою воєнних років 1941-1943 рр.) був збудований перший спортзал 18х8 м., спортивні майданчики, отримали розвиток такі види спорту як: волейбол, баскетбол, футбол, городки, пізніше - велоспорт, бокс, альпінізм, акробатика, важка атлетика, боротьба. В 1940 році в інституті працювало 12 спортивних секцій.

З початком Великої Вітчизняної війни гірничий інститут був евакуйований до м. Караганди, діяльність кафедри фізвиховання була спрощена. Після повернення з евакуації в 1944 році студентами та викладачами була проведена велика робота по відновленню інституту та набутих спортивних традицій.

З 1946 по 1957 рр. кафедру очолював Валентин Семенович Мурликін. Учбові заняття базувалися на загальній фізичній підготовці та комплексі ГПО. Штат кафедри нараховував 8 штатних викладачів та декількох тимчасових, а саме: М.С. Козаріз, М.П. Ніколаєнко, М.С. Скляренко, М.С. Франтішев, А.Г. Ястребов, Є.Я. Іваненко, В.П. Підяшова, В.М. Зернова, А.Г. Гребенюк.

Навчальні заняття з учбовими групами проводили в основному з наступних циклів: легка атлетика, спортивні ігри, гімнастика, бокс, важка атлетика. Успішно працювали спортивні секції з волейболу, баскетболу, важкої атлетики, боротьби. Першим спортсменом який прославив гірничий інститут за кордоном був Василь Півень, студент гірничого факультету (1951-1956), рекордсмен Світу з важкої атлетики (1954).

З 1957 по 1972 рр. кафедрою фізвиховання завідував Володимир Миколайович Іванов. Штатний склад кафедри збільшився до 12, а потім - до 16 чоловік. Поряд з ветеранами кафедри працювали і нові викладачі: І.В. Дубінін, С.Г. Стьомкін, В.Я. Ошеров, І.М. Когут, Ю.М. Підкопаєв, С.В. Великий, А.У. Черкашин, В.Б. Севастьянов, Л.В. Сосновцева, В.Є. Стрєльников, В.П. Кузьмінський, Л.Г. Колодач, А.М. Будільський.Будівництво нового корпусу кафедри.jpg

Учбові заняття мали загально підготовчу направленість, а з середини 60-х років починається традиція комплектації навчальних груп за окремими спеціалізація ми (боротьба, бокс, волейбол, баскетбол, та інші)

Отримали розвиток нові види спорту які раніше не культивувалися в Дніпропетровську: гандбол, бадмінтон, стрибки на батуті (батут), стрільба з луку. Найбільш великих успіхів здобули: Б.Баршах, І.Натарова ставши чемпіонами СРСР з бадмінтону, Н. Ковшова чемпіонка СРСР з батуту.

Збірні команди інституту надійно займали лідируючі позиції в місті та області майже з усіх видів спорту, які культивувалися у ВУЗах. Команда важкоатлетів на чолі з М.С. Козарізом та В.П. Кузьмінським В цьому велика заслуга була завідуючого кафедрою В.М. Іванова, який своєю енергією, ентузіазмом та ініціативою заряджав співробітників і студентів до активних дій та рішень, які завжди приносили  вагомий результат в розвиток масової фізичної культури та оздоровчої роботи. В 1960 р. ДГІ був удостоєний медалі Всесоюзної виставки досягнень народного господарства в Москві.

З 1957 року почали проводитись щорічні спартакіади ДГІ, в яких брали участь збірні команди факультетів з 10-12 видів спорту. Ці Спартакіади проводяться по сьогоднішній день.

Велике значення для покращення спортивно-оздоровчої роботи мало введення в експлуатацію нового спортивного корпусу (1966 рік) - одного з перших спортивних корпусів ВНЗ області.

Вагомий внесок в скарбницю спортивної слави інституту на той час (50-60 роки) внесли такі спортсмени-гірники як А. Меншиков, О.Мамонтов, Г. Понікаров, В. Тесленко (бокс), О. Зайченко, А.Швець, А. Терпигорєва, В. Козар (легка атлетика), а також Г. Півняк (гандбол) – нині академік, ректор НГУ, Р. Дідик –  професор, зав. кафедрою НГУ (легка атлетика), Л. Ширін – нині професор, зав. кафедрою НГУ (бокс), В. Клочков – нині професор НГУ (легка атлетика).

З 1972 по 1977 рр. кафедрою завідував Василь Єгорович Стрельников. Штат кафедри на той час був 18 чоловік. В колектив кафедри увійшли нові викладачі: М.Х. Коновалов, В.Ф. Річ, В.С. Сорочан Раїса Махова - Рекордсменка Світу з легкої атлетики, С.В. Борисенко, Т.П. Жлуктечко, Н.С. Олейнікова, М.І. Урсуляк. Учбові заняття проводились в групах загальної фізичної підготовки та в групах по окремим видам спорту (за вибором студентів).

Досить впевнено розвиваються секції стрибків на батуті (тренер В.Є. Стрельников), велоспорту (тренер Час Р.М.), боротьба самбо та дзюдо, вільної та класичної боротьби, боксу (тренер Ошеров В.Я.), важкої атлетики (тренер Кузьмінський В.П.)

Будівництво нового корпусу кафедриЩорічно, спортсмени-батутисти беруть участь в першостях та чемпіонатах СРСР у складі збірної команди України (В. Жадяєв, М. Жулєй, І.Горб, Л. Кузіна) та стають переможцями і призерами цих змагань, а також майстрами спорту СРСР. А згодом Володимир Жадяєв (ММФ) стає чемпіоном Світу та майстром спорту міжнародного класу.

Досить високі результати показують легкоатлети ДГУ, (тренер Сорочан В.С.). Понад 10 легкоатлетів гірників входять до складу збірної області з цього виду спорту.

З 1977 по 1982 рр. кафедрою фізичного виховання завідував Євген Якович Іваненко. Р.М. Махова, Є.Я. Іваненко, В.С. СорочанВ цей період прийшли працювати нові викладачі: О.А. Габрель,Карп Ю.Н., Мельниченко А.П., Шнякіна С.М., Лагдишук В.П., В.О. Ігнатенко, Родінський В.О., Потопальська В.В., Р.М. Махова-Назарко.

Покращилась методика проведення занять з фізичного виховання, вдосконалилась методика проведення занять з студентами підготовчої та спеціальної медичних груп. Спортсмени інституту мали стабільні високі результати майже в кожному виді спорту. Приймаючи участь в Всесоюзному огляд-конкурсі по вищій спортивній майстерності в 1978 році гірничий інститут зайняв сьоме місце серед ВНЗ СРСР та перше місце в Україні.

Л.Г. Колодач зі своїми спортсменами - борцями з вільної та класичної боротьби

І.М. Когут зі своїми вихованцями - спортсменами з боротьби самбо та дзюдо Щорічно в секції боротьби самбо та дзюдо готувалося 2-3 майстри спорту СРСР (тренер Когут І. М.), серед них: А. Березняк, П. Лісічний, П. Денисенко, М. Назаров, В.Серебрянський, Я.Чернов, В. Заболотний, В. Попудренко та інші. В секції боротьби вільної та греко-римської (тренер Л.Г. Колодач) в той час норматив майстра спорту СРСР виконали, ставши призерами Всесоюзних та Всеукраїнських змагань: В. Хачумов, Є. Довжок, О. Денисенко, С. Курасов, В. Яблонський, В. Григораш .

З введенням в експлуатацію велобази гірничого інституту, яку викладачі та студенти збудували майже самостійно (1974-1975 рр.) з’явилися і майстри спорту з цього виду. Під керівництвом Р.М. Час та О.А. Габреля норматив майстра спорту СРСР виконали: О. Жулей, Є. Сухачов, В. Підгорний, А. Стаднік, І. Ярмолович, Є.Пусь, М. Муравйов та інші Тренування велосипедистів під керівництвом Р.М. Час та О.А. Габреля.

Відчутних результатів здобували і спортсмени інших видів спорту. Важкоатлети (тренер Кузьмінський В.П.) багаторазово здобували перемоги на змаганнях різного рівня. Майстрами спорту СРСР в стінах ДГІ стали Л. Пройда, С.Целовальников, А.Храповицький,С.Храповицький, О. Іваницький, С. Сулима, С. Аничев, Е.Бондарчук. Крім того В.П. Кузьмінський став ініціатором розвитку гирьового спорту в області. Гирьовики інституту здобули багато перемог з цього виду спорту. Майстрами спорту СРСР стали: В. Тарасюга, Є. Ревука, А. Коряк, А. Левковський.

Багато уваги колектив кафедри приділяв оздоровчій роботі не тільки студентам, але і співробітникам інституту. В літній час центром роботи ставав спортивно-оздоровчий табір «Гірник», який знаходиться на річці Самара  Новомосковського району. Щодня тут проводились змагання, конкурси, туристичні походи для студентів, співробітників ВУЗу та членів їх сімей. В 1981 році спортивно-оздоровчий табір «Гірник» за кращу організацію спортивно-оздоровчої роботи був нагороджений перехідним Червоним прапором Центральної Ради «Буревісник» та Всесоюзної центральної спілкии професійних союзів (ВЦСПС).

З 1982 по 1986 роки кафедру очолював Вілен Павлович Лагдишук. Під його керівництвом досить успішно розвивається академічне веслування. Валерій Терехов (ММФ) став чемпіоном СРСР серед юнаків.

Кафедра фізичного виховання Успішно продовжують виступати в змаганнях легкоатлети. Микола Мусієнко став чемпіоном Європи в потрійному стрибку, а Раїса Махова стає призеркою Європи з бігу на 100 та 200 метрів. Вони стають майстрами спорту міжнародного класу.

В ці роки кафедра продовжувала вдосконалювати навчально-методичну роботу.

З 1986 по 1992 рр. кафедрою завідував Юрій Наумович Карп.

Під його керівництвом продовжували зміцнювати кращі традиції які склалися за 60 років кафедри. З’явилися нові викладачі: Т.Ю. Полднєва, О.В. Сторожук, В.А. Кайданович, М.І. Урсуляк, В.М. Кожушна (Печена), В.А. Козирод, Н.П. Саєнко (Яворська), В.Я. Григораш.

Збірні команди інституту (понад 20) продовжують приймати участь в усіх змаганнях на досить високому рівні. Особливих успіхів серед ігрових команд досягла жіноча команда з баскетболу, яка була кращою студентською командою області (тренер Карп Ю.Н.)Ю.Н Карп зі своєю командою - Чемпіонами області серед студентів ВНЗ. Певних успіхів добивалася молода команда фехтувальників під керівництвом В.А. Кайдановича.

З 60-х по 2000-ні роки боксери НГУ під керівництвом Ошерова В.Я. неодноразово займали призові місця на Всесоюзних та Всеукраїнських змаганнях. Не здають своїх лідируючих позицій скелелази, альпіністи, гірські туристи, спелеологи.

В 1990 році була прийнята нова базисна програма підготовка з фізичної культури. Згідно з цією програмою студенти розподіляються на три групи:

1 група – спеціальна, до якої входять студенти з відхиленнями здоров’я;

2 група – ОСНОВНА – практично здорові студенти;

3 група – СПОРТИВНОГО УДОСКОНАЛЕННЯ – здорові студенти, які мають спортивні навички (розрядники). В.Я. Ошеров під час тренування своїх вихованців

З 1992 року по 2003 рік кафедру очолював Вячеслав Павлович Кузьмінський. Не зважаючи на складності які охопили суспільство на початку 90-х років, кафедра не згубила тих славних спортивних традицій, які були започатковані раніше. Продовжували працювати оздоровчі групи та збірні команди, проводились спартакіади серед першокурсників та серед факультетів з різних видів спорту. В той же час значно зменшилась кількість виїздів провідних спортсменів ВНЗ на змагання вищого рівня, що було зумовлено складністю їх відрядження.

Зусилля колективу кафедри в той період були спрямовані на пошук нових форм та методів проведення учбових занять, що співпало з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №80 «Про державні тести та нормативи оцінки фізичної підготовленості населення України».

В кінці 90-х та на початку 2000 року фізична культура та спорт набувають нового змісту та якості. З’явилися нові види спорту та напрямки оздоровчої діяльності, почали відроджуватися види спорту, які, за певних обставин, перестали культивуватися 15-20 років тому: плавання, стрільба кульова, туризм, альпінізм, спелеологія, спортивне орієнтування, теніс. Збільшується кількість збірних команд з видів спорту, які приймають участь в Універсіадах області.Фрагмент змагань зі стрільби кульової

Кращими спортсменами НГУ на початку 2000 років були:

-Міщенко Тетяна (ММФ)- чемпіонка України (1998-2001), срібна призерка чемпіонату Європи з кікбоксінгу;

-Загнін Олег (ЕТФ), Староконь Володимир (ШСФ) – призери чемпіонатів України та учасники чемпіонату Світу з армспорту;

-Кучеренко Ольга (ММФ), Михайліченко Надія (ММФ) – срібні призери чемпіонатів України з академічного веслування;

-Краюшкіна Ганна (ФЕФ), Ласкаржевський Влад (ФІТ)- чемпіони України, учасники чемпіонату Світу зі спортивного орієнтування;

-Кийдан Ксенія (ГРФ) – володарка кубку України, призерка чемпіонату України з боротьби дзюдо;

-Зінченко Ярослав (ФІТ) – срібний призер Всесвітньої шахової олімпіади серед юнаків з шахів, міжнародний гросмейстер;

-Грищев Максим (ФМ) – володар кубку України, призер чемпіонату України з вітрильного спорту, учасник кубку Світу.

З 2003 року кафедру очолює заслужений тренер України Володимир Миколайович Вілянський. Під його керівництвом швидко почали розвиватися в університеті такі види єдиноборств як карате, тайський бокс, кікбоксинг, а також до навчального процесу введена спеціалізація «східні єдиноборства».

З цього часу зростала та оновлювалась матеріально-технічна база кафедри – додаткові спортивні зали 10-го корпусу, проведена реконструкція спортивних залів 6-го корпусу.

Заняття з фізичного виховання проводяться за кредитно-модульною системою на І-ІІІ курсах, вводиться диференційний залік за кожний семестр. Продовжує вдосконалюватись наукова та методична робота викладачів кафедри, активізувалась видавницька діяльність кафедри. Щорічно викладачі кафедри приймають участь у Всеукраїнських та міжнародних конференціях, публікують статті у фахових журналах. Опубліковані три навчальні посібники з грифом МОН України. Окремі викладачі кафедри продовжують навчання в аспірантурі.

Викладачі кафедри також спрямовують свої зусилля на розвиток спортивно-оздоровчої діяльності та на розвиток спорту вищих досягнень.

Фрагмент тренування збірної команди з каратеДо складу збірної команди області з карате входить переважна кількість спортсмені НГУ (тренер В.М. Вілянський). Починаючи з 2003 року, щорічно, 5-8 спортсменів ставали чемпіонами або призерами чемпіонатів України з карате. Майстрами спорту України стали: Черпак Олена (ММФ), Школьна Наталя (ФЕФ), Селянин Віталій (ФМ), Вілянський Андрій (ФМ), Денис Ярослав (ГФ), Реут Євген, Самара Сергій, Ткачук Сергій (всі ММФ), Возник Артем (ФЕФ), Ковальчук Карина (ФЕФ), Фролов Павло (ЮФ), Монін Альфред (ФІТ), Пахомов Олександр (ММФ), Купчик Марина (ЕТФ), Завгородній Іван (ФБ), Савченко Андрій (ЕТФ)

На міжнародних змаганнях з карате університет прославили: Черпак Олена – срібна призерка Чемпіонату Європи 2003 р., Возник Артем (ФЕФ) – Чемпіон Світу 2009 р., Возник Віктор (ФІТ) – Чемпіон Європи 2010 р. та срібний призер Чемпіонату Світу 2011 р. (обидва майстри спорту України міжнародного класу).

Також протягом 2013-2019 рр. норматив "Майстер спорту України міжнародного класу" виконали: Монін Альфред (ФІТ), Завгородній Іван (ФБ), Савченко Андрій (ЕТФ), ставши призерами та переможцями Чемпіонатів Європи, Світу та Кубків Світу

Досить високі спортивні показники мали й інші спортсмени (майстри спорту України) :Є. Єгоров - МСМК, Чемпіон Світу з кікбоксингу (2011 р.)

- Васін Олексій, Надточий Сергій (ФІТ) – чемпіони України з спортивного орієнтування;

- Ткаченко Вадим (ФЕФ) – чемпіон та призер України з тхеквондо;

- Єрмолаєв Іван (ЕТФ) – чемпіон та призер України з тхеквондо, учасник Всесвітньої Універсіади серед студентів (2007 р.);

- Гніденко Ганна (ФІТ), Серга Катерина (ГРФ) – призери чемпіонату України з кульової стрільби;

- Шпак Геннадій, Ткачов В’ячеслав, Поклонський Антон (ММФ) – призери Чемпіонатів України з Дзюдо;

- Сенін Олексій (ММФ) – призер Чемпіонату України з самбо;

- Єгоров Євген (ЕТФ) – Чемпіон Світу з кікбоксингу (2011 р.), Майстер спорту України міжнародного класу;І. Футрик - МСМК, Чемпіон Світу з академічного веслування (2011 р.), кандидат до олімпійської збірної

- Футрик Іван (ММФ) – Чемпіон України, Чемпіон Світу (2011 р.), призер чемпіонатів Європи (2009 р., 2011 р.) та Світу (2010 р.), Учасник Олімпійських ігор (Лондон, 2012), Майстер спорту України міжнародного класу з академічного веслування.

Збірна команда НГУ з футболу (тренер Соколенко О.А. до 2014 р., а з 2015 р. Батечко Д.П.) стала однією з кращих студентських команд міста і області та була фіналістом на VІІІ Універсіаді України;

Збірна команда НГУ з легкої атлетики (тренери Родінський В.О., Самарін Ю.М.) увійшла в десятку кращих студентських команд України.Фрагмент Універсіади області з легкої атлетики

В 2007 році спортсмени гірничого університету прийняли участь в ХХІІІ Універсіаді області 20 командами, з яких 16 стали призерами цих змагань. Значна кількість спортсменів НГУ брали участь і стали призерами VІІІ Універсіади України. Збірні команди університету продовжують успішно виступати на змаганнях різних рівнів, постійно займають призові місця на універсіадах серед ВНЗ області.

На базі кафедри проводяться Чемпіонати міста та області, універсіади області з різних видів спорту, Чемпіонати України з карате та міжнародні практичні семінари з карате та крав маги. Продовжується традиція проведення спартакіад серед першокурсників та серед факультетів НТУ "Дніпровська політехніка".

Велика робота здійснюється викладачами кафедри в літній період у спортивно-оздоровчому таборі «Гірник», де проходять практику та оздоровлення студенти і викладачі університету, проводиться значна спортивно-масова робота.

В цей період тут проходять тренування, змагання, спортивні ігри, художня самодіяльність. В 2005-2006 рр. ОСЛ «Гірник» зайняв І місце в спартакіаді між таборами ВНЗ, та протягом останніх 5-ти років він був визначений кращим табором серед ВНЗ області.

Значний внесок в організацію спортивно-оздоровчої роботи гірничого інституту, академії, а згодом університету вніс спортивний клуб, який був заснований згідно постанови ВЦСПС в 1965 році.

За минулі роки, починаючи з першого голови спортивного клубу В.П.Шайхетова, спортивний клуб очолювали: Б.М. Баршах (1967-1968), П.І.Галецький (1968-1970), К.І. Коломийський (1970-1975), М.І. Урсуляк (1975-1976), К.П.Приленська (1976-1978), Ю.Н.Карп (1978-1986), Л.Г.Колодач, С.М. Шнякіна (1986-1988), М.В. Гукайло (1988-1992), М.І.Урсуляк (1992-2016), Г.І.Мізін (2016-2017), Батечко Д.П. з 2018 року по теперішній час

На головну сторінку

Рейтинг@Mail.ru

Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2025 Інформація про сайт